Standardy ochrony małoletnich

ZARZĄDZENIE  Nr 6

Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieleszynie

z dnia 12 sierpnia 2024 r.,

w sprawie wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mieleszynie

 

Na podstawie:

-  art. 22b pkt 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r., poz. 560),

-  § 7 ust. 1 Regulaminu Organizacyjnego GOPS w Mieleszynie stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 3/2023 Kierownika GOPS w Mieleszynie z dnia 3 lipca 2023 roku w sprawie nadania Regulaminu Organizacyjnego Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Mieleszynie zarządzam się, co następuje:

§ 1

Wdrażam do stosowania w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mieleszynie „Standardy ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
w Mieleszynie
”, w brzmieniu jak w załączniku do niniejszego zarządzenia.


§ 2

Zadania związane z działalnością na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem realizują wszyscy pracownicy i współpracownicy zatrudnieni w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mieleszynie, bez względu na podstawę ich zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna).

§ 3

Zobowiązuje wszystkich pracowników oraz współpracowników do zapoznania się z zapisami niniejszego zarządzenia.
                                                                

§4

Nadzór nad wykonaniem zarządzenia obejmuje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieleszynie.

§ 5

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


                                                                                     

 

 

Załącznik nr 7 do Standardów ochrony małoletnich w GOPS w Mieleszynie

 

Standardy ochrony małoletnich

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mieleszynie

(wersja skrócona)

1. Wszyscy pracownicy i współpracownicy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy ich reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.

2. Wszyscy pracownicy i współpracownicy są zobowiązani do działania w sposób otwarty  i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji danego zachowania, o co należy dbać zwłaszcza w odniesieniu do dzieci ze spectrum np. autyzmu lub innych deficytów, gdzie rozumienie sytuacji społecznych może być na obniżonym poziomie.

3. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec pozostałych podopiecznych GOPS lub pracowników  i współpracowników, którym wiedza ta nie jest niezbędna do wykonywania swoich obowiązków. Obejmuje to między innymi informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej. Wszelkie informacje o niepełnosprawności lub zdiagnozowanych zaburzeniach/chorobach itp. mogą być omawiane z dzieckiem wyłączenie za zgodą jego rodziców i być słusznie uzasadnione.

4. Zabrania się w komunikacji z dziećmi zachowywać się w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

5. Pracownicy i współpracownicy nie kontaktują się prywatnymi kanałami komunikacji   z dziećmi bez wiedzy ich rodziców/opiekunów.

6. W szczególności pracownicy i współpracownicy nie prowadzą z dziećmi prywatnych rozmów z wykorzystaniem mediów społecznościowych bez wiedzy i zgody rodzica / opiekuna. 

7. Każde przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne – wynika to  z przepisów prawa. Zabrania się jakiegokolwiek naruszania nietykalności cielesnej dzieci

8. W przypadku podjęcia przez pracownika/współpracownika GOPS w Mieleszynie podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone ma on obowiązek sporządzenia adnotacji służbowej i przekazania uzyskanej informacji bezzwłocznie Kierownikowi GOPS lub osobie zastępującej Kierownika.

9. Wszyscy pracownicy lub współpracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieleszynie i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

10. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez rodziców/opiekunów pracownik/współpracownik, który powziął taką informację sporządza adnotację urzędową i przekazuje ją bezzwłocznie do Kierownika GOPS. Kierownik deleguje pracownika socjalnego, który podejmuje działania w ramach swoich kompetencji zawodowych, w tym przeprowadza rozmowę z dzieckiem w obecności osoby  mającej stosowne przygotowanie lub wiedzę  o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

11. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych
\w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie  o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).

12. Pracownik GOPS nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego rodzicu / opiekunie.

13. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieleszynie uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

14. Ośrodek, nie zapewnia dzieciom dostępu do Internetu.

15. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika lub współpracownika, pracownik/współpracownik ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik/współpracownik czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania  z Internetu przez dzieci podczas korzystania.